2017.02.16. 19:17
Sokan esnek abba a csapdába, hogy a fejléc elkészítése után úgy gondolják, hogy kész is a weblap. Tudniillik a kinézet, avagy az oldal designja nem csak egy header-ből áll, hanem sokkal több részből. Én most a három legfontosabbat hoztam el nektek. Jómagam vizuális fajta vagyok (meglepő, nem?) így készítettem egy mini infografikát, amelyben nagyon röviden ismertetem a legfontosabb alapszabályokat. Nézzétek, olvassátok és ízlelgessétek. Szép napot nektek!
A bővebb gombra kattintva, elolvashatod a leírást is!
1. The Colour Theory: azaz a színelmélet!
Alapvetően ahhoz, hogy egy egységes kinézetet tudj kreálni, szükséges a megfelelő színek kiválasztása, hiszen ez a non-verbális kommunikáció egyik legerősebb eleme. Én azt a technikát javaslom, hogy válassz egy alapszínt, majd építs hozzá három másikat.
Az alapszíned lesz az, amely dominál a weblapon, ez vezeti az olvasó figyelmét. Az infografikán láthatod, hogy a színek milyen tulajdonságokkal rendelkeznek, avagy mit váltanak ki az emberekből. Ha megvan az alapszín, jöhet a három másik, kevésbé domináns szín. Ezek lesznek a kiegészítő színek, amelyeknek passzolnia kell az alapszínez, de ne nyomják el azt.
Ha biztonytalan vagy abban, hogy milyen színek illenek az alapszínedhez, én ezt a weblapot javaslom.
2. The Typography Magic: a tipográfia varázslata!
Maga a tipográfia, ahogy az infografikán is összefoglaltam, magába foglalja a betűtípusok számát, a betűk stílusát, a negatív (üres) tereket, a sorközöket, a betűk nagyságát és konkrétan mindent, ami a betűkhöz kapcsolódik. Az olvasók szempontjából a legfontosabb, hogy könnyen követhető/olvasható/átlátható legyen a weboldal. A három alap betűkép:
Serif: az úgy nevezett talpas betűk. Ezeket a tradicionális betűket inkább nyomtatott formában alkalmazzák, mert a talpas részük nagyobb távolságot ad a betűk között, így könnyítve a szem munkáját.
Sans Serif: azaz a "talp nélküli" betűk. Modern és minimalista. Főként a webes világban alkalmazzák, mivel sokkal egységesebb képet ad az oldalnak.
Script: az úgy nevezett "handwriting", kézzel írott betűk. Ezeket digitális formában logóknál, nagyobb címeknél alkalmazzák. A leginkább szembe ötlő betűkép.
Érdemes a letisztult sans serif betűképet a tartalmi részhez alkalmazni. Míg a serfiet vagy a scriptet címekhez, rövidebb közlésekhez.
3. The Hierarchy Guide: a hierarchia útmutató!
A hármas szabály itt is életbe lép. A legnagyobb betűméretet a címek adják (figyelemfelkeltő és lényegre törő legyen), a közepes betűméret az alcímekhez és a rövidebb közleményekhez kell. Míg a kisebb betűméret, a tartalomhoz szükséges. Viszont nagyon fontos, hogy mindig olyan méreteket válassz amelyek nem zavaróan nagyok, ill. nem zavaróan kicsik.
Egyszerű a formula: minél egységesebb és átláthatóbb/tagoltabb a weboldalad, annál nagyobb kedvük van az olvasóknak tovább maradni. Ez nem csak a főoldalon, hanem a weblapod minden részén alkalmazandó szabály.
Ahhoz, hogy emészthetőbb legyen az irományod, használj képeket, infografikákat, színeket vagy jeleket, tehát minden olyan eszközt, amely kicsit vizuálissá változtatja azt!
Te most azt másolod akire gondolok? :D Ritka nagy tömeggyártás az oldalad, minden egyes képkockán látszik hogy erőltetett.
Szia Virág. Sajnos ennyiből nem tudhatom kire gondolsz, de ilyet leírni elég erős és cseppet sem kedves a kijelentésed második fele. Viszont ha az megnyugtat, senkit sem másolok. Egyedül a pinteresten keresztül inspirálódok, amit természetesen olyan formában kivitelezek, ami az én ízlésemet és stílusomat képviseli. Mindig törekszek arra, hogyha megtetszik egy elem/ötlet még inkább átalakítsam, játszak a formákkal/színekkel...stb, hogy később a magaménak mondhassam :)
Az erőltetést pedig rosszul érzed/látod. Semmit nem erőltetek magamnak, amit nem szeretek szenvedéllyel csinálni. A tömeggyártás alól pedig kicsit nehezebb kitűnni, de nem lehetetlen. Viszont úgy gondolom, hogy itt, a g-portál világában ritka az olyan lap, aki kifejezetten HOBBI szinten készít grafikai elemeket. Nekem ez egy online platform azért, hogy az elkészített munkáimat kitehessem valahová és akinek tetszik, az inspirálódjon, akinek nem az pedig hagyja figyelmen kívül (vagy írjon olyat, ami építő jellegű lehet).
Remélem minden felvetésedre adtam választ. Egyébként kattints ide, ez az én pinterest board-om, ezekbe vannak azok a stílusok, amiket szeretek és sok esetben inspirálnak :)
További szép napot kívánok és ha még mindig ilyen negatívan viszonyulsz hozzám, írd ki magadból, vagy ide, vagy az e-mail címemen is elérsz!